Goda nyheter: Indonesien förbjuder elefantridning – historiskt steg för djurvälfärd
- Good News Magazine

- för 1 dag sedan
- 1 min läsning
Indonesien har infört ett nationellt förbud mot elefantridning vid turist- och bevarandeanläggningar – ett tydligt genombrott för djurvälfärden.
Beslutet innebär att verksamheter ska ställa om till etisk, observationsbaserad naturturism. På Bali har flera aktörer redan avslutat ridverksamheten, däribland Bali Zoo. Även Mason Elephant Park har upphört efter myndighetskrav.
Förbudet minskar risken för fysisk och psykisk skada hos elefanter och markerar en ny riktning för turismen i Indonesien – med respekt för djurens naturliga beteenden och välbefinnande.
Text: Daniel Mendoza
Källa: WAP & Wild welfare Kära läsare, i över 15 år har jag ideellt arbetat med att sprida hopp och framtidstro i Sverige. Jag vill gärna fortsätta med det och hoppas du därför vill stödja GNM. Om du uppskattar arbetet och vill bidra till att sprida hopp och framtidstro kan du swisha en gåva till 123 268 24 33 (Soul II Blue AB). Ditt stöd betyder mycket! /Daniel Mendoza

Foto: Shutterstock





Kommentarer