top of page

Goda nyheter: Första landet där antalet tigrar nästan fördubblats

I Nepal är man på god väg att uppnå en milstolpe i arbetet med att bevara landets tigrar. Populationen har på tio år nästan fördubblats. År 2009 fanns det 121 tigrar i landet. Naturvårdare räknar nu med att det finns närmare 240 individer i det vilda.


Nepal är ett av dem länder som är med i Tx2 initiativet. Det sjösattes år 2010 och innebar att alla länder med en population av tigrar åtog sig att arbeta för att antalet tigrar skulle fördubblas i det egna landet fram till år 2022. Du kan läsa mer om Tx2 genom klicka här!


Källa: Positive News och WWF





Kommentarer


good news magazine

I över femton år har vi varit en redaktionell plattform för hopp, framtidstro och det som bygger upp.  Vi riktar blicken mot det som fungerar, växer och bär – i människor, samhällen och världen.

© 2026 by Daniel Mendoza, created with Wix.com

bottom of page